Black 5000MCD67 Shotoh - 9 cm är en skalkniv från det japanska varumärket Miyabi. Kniven har en bladlängd på 9 cm vilket ger en större precision och passar utmärkt för att skala och hacka grönsaker eller frukt.
Kniven är tillverkad med högteknologisk teknik, MC66-stål har mikrokarbidpulveriserats och CRYODUR® ishärdats till imponerande 66 HCR. Resultatet är en exceptionell hårdhet och hållbarhet. Bladet har 132 lager av rostfritt stål som har slipats enligt den traditionella trestegsmetoden Honbazuke, där varje steg ökar skärpan och dessutom ger ett vackert blommigt damaskusmönster som är unikt för varje kniv. Handtaget är ett traditionellt japanskt D-handtag, tillverkat av vacker svart lönn.
För att ta hand om dina knivar på bästa sätt rekommenderar vi att kniven diskas för hand och torkas av med torr trasa eller handduk direkt efter.
Inga omdömen
Black 5000MCD 67 Shotoh 9 cm
2 640 kr
Rek.pris: 3 299 kr
Produkten är för tillfället slut i lager. Bevaka produkten för att få information om när den finns tillgänglig för beställning.
Dimensioner
Bredd 2.2 cm
Höjd 3.2 cm
Längd 20 cm
Egenskaper
Material Rostfritt stål, Lönn
Allmänt
VarumärkeMiyabi
Art. nr. 10723678
Fler Skalknivar
Mer från Miyabi
Få 10% rabatt vid din första beställning
Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.

