Akari 55A är en pendellampa i shojipapper från Vitra designad av den japansk-amerikanske konstnären och designern Isamu Noguchi år 1951. Shojipapper, som tillverkas av barken av mullbärsträd, träs över ståltråd för att få lampans fina form. Akari 55A ingår i lampserien Akari, en serie lampor designade av Noguchi och handtillverkade av japanska hantverkare. Noguchis verk kopplas konstnärligt till abstrakt expressionism och hans formspråk kom att ha ett stort inflytande på 1950-talets design. Alla ljusskulpturer i Akariserien är märkta med en logo föreställande solen och månen som styrker äktheten av varje produkt.
5 baserat på 1 omdömen
Axel S
|2024-09-03
Designklassiker som passar i alla rum och som dessutom är enkel att packa då den går att trycka ihop! Utöver detta så ökar den i värde över tid så om man behåller dem i 20år så kan man sälja dem för betydligt mer än vad man köpte dem för här!
Isamu Noguchi för Vitra
(1)
Akari 55A pendellampa
5 250 kr
100 dagars returrätt på lagervaror
- Ny kund?
- Hittat ett billigare pris?
Dimensioner
Diameter 55 cm
Egenskaper
Tillbehör Kabel 220 cm
Dimbar Nej
Effekt (W) 4
IP Klass IP20
Lampsockel E27
Ljuskälla ingår Ja
Färg Vit
Material Washipapper, Ståltråd
Allmänt
Nedladdningar
Fler Pendellampor
Mer från Vitra
Få 10% rabatt vid din första beställning
Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.

