Pendellampan från lampkollektionen IC Lights formgavs år 2014 av Micheal Anastassiades för italienska Flos. Lampan tillverkas av ett handblåst klot i opalglas som hänger i en stilren, vinklad armatur i massivt borstad mässing alternativt av stål i svart, red burgundy eller förkromat utförande. IC Lights pendellampa finns i två storlekar, S1 och S2, och sprider ett varmvitt, hemtrevligt ljus i rummet. Takkåpa medföljer och kommer i samma färg som armaturen och kabeln är svart.
Anastassiades skapade IC Lights-kollektionen med ett elegant formspråk, inspirerad av en jonglörs förmåga att balansera bollar, vilket tydligt syns i lampornas design. Kombineras utmärkt med varandra eller med de andra lamporna i kollektionen IC med enhetlig design.
Observera att ljuskälla ej ingår. Lampsockel: E27.
Inga omdömen
IC Lights Suspension 2
7 023 kr
Rek.pris: 7 980 kr
Obs! Produkten kommer utan ljuskälla. Lägg till:
Dimensioner
Höjd 70.2 cm
Diameter 30 cm
Egenskaper
Tillbehör Kabel 400 cm
Dimbar Ja
Effekt (W) 205
IP Klass IP20
Lampsockel E27
Ljuskälla ingår Nej
Ytbehandling Förkromad
Allmänt
Nedladdningar
Fler Pendellampor
Mer från Flos
Få 10% rabatt vid din första beställning
Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.

