Nordiska Galleriet desktop logoNordiska Galleriet mobile logo

Chlorophilia 2 är en stor pendellampa ur kollektionen Chlorophilia som designades år 2015 av Ross Lovegrove för Artemide. Lampan har en stilren design med ett konstnärligt uttryck och är tillverkad i metakrylat, technopolymer och aluminium. Designen består av transparenta lövformade blad i två nivåer belyses underifrån och ger vackra skuggor i taket. Lampan har en dimfunktion och ljuskälla ingår.

Ross Lovegrove har inspirerats av naturens logik och skönhet och skapar utifrån en treenighet mellan teknik, materialval och organiska former vilket tydligt kan ses i Chlorophilias deisgn. Kollektionen Chlorophilia består av Chlorophilia och Chlorophilia 2.

Inga omdömen

Ross Lovegrove för Artemide

Chlorophilia 2 Pendellampa

13 934 kr

Rek.pris: 19 352 kr

Tillgänglig för beställning, skickas tidigast 27 april 2025
  • 100 dagars returrätt på lagervaror

  • Ny kund?
  • Hittat ett billigare pris?

Dimensioner

Bredd 25 cm

Höjd 50 cm

Diameter 78 cm

Egenskaper

Tillbehör Kabel 150 cm

Dimbar Ja

Effekt (W) 44

IP Klass IP20

Material Aluminium, Metakrylat, Teknopolym

Allmänt

VarumärkeArtemide

DesignerRoss Lovegrove

Art. nr. 10166775

Nedladdningar

Fler Pendellampor

Mer från Artemide

Få 10% rabatt vid din första beställning

Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.

Prenumerera
footer banner desktopfooter banner mobile