CH56 High Stool är en barpall från det danska varumärket Carl Hansen & Søn. Barpallen designades år 1985 av Hans J. Wegner och är anpassad för att fungera precis lika bra i hemmet som i offentliga miljöer. Som med många av hans verk kommer även barpallen CH56 med en enkel form och få material, sammansatt med genomtänkt design och skickligt hantverk. De runda benen smalnar vackert av både upp- och nedtill för ett visuellt lätt uttryck. Här har man också fäst fotstödet i den kraftigare delen av benen för maximal hållbarhet.
Utöver den höga barpallen CH56 High Stool erbjuder Carl Hansen & Søn även en mindre barstol under namnet CH58. Dessa delar precis samma massiva träben, fotring i rostfritt stål och stoppad sits med skinnklädsel. Skillnaden ligger dock i höjden. Denna variant är anpassad för att fungera tillsammans med barbord eller vid en bardisk, medan den lägre varianten passar bättre vid exempelvis en köksö. Detta är naturligtvis utgått från standardmått och kan variera i verkligheten, så det är alltid bra att själv mäta och utgå från tumregeln att det bör vara ungefär 25-30 centimeter mellan sits och bordsskiva för högsta komfort.
Inga omdömen
13 501,00 kr
Inkl. 25% moms
Notera att det här är en vara som beställs speciellt för dig från leverantör efter att du har lagt din order. Leveranstiden är ungefärlig, och produkten är undantagen från ångerrätten.
Varumärke:
Carl HansenDesigner:
Bredd:
39 cm
Höjd:
76 cm
Underrede/Ben:
Massivt trä
Material:
Valnöt, Stål, Läder
Sits:
Läder
Ytbehandling:
Oljad
Klädselkategori:
A
Klädselgrupp:
Läder
Klädselnsnamn:
Loke 7050
Artikelnummer:
10116998
Observera att bilderna är vägledande. Nyanser kan skilja sig från verkligheten.
Produktdatablad
Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.