Golvlampan Melampo Mega kommer från det italienska varumärket Artemide. Golvlampan designades av Adrien Gardère år 2005 och har en enkel och stilfull design. Detta är en större variant av Melampo golvlampa. Lampans skärm ger Melampo sin säregna karaktär. Skärmen går att vinkla framåt i två lägen samt att den kan roteras 180° för ett riktat ljus uppåt. Golvlampans bas tillverkas i målad zamak medan stammen tillverkas i målat aluminium. Den funktionella skärmen är gjord i teknopolymer och har klätts med silke för att ge ett elegant intryck och ett harmoniskt och mjukt ljus.
Melampo finns även som vägglampa, bordslampa, nattlampa samt i en mindre golvlampa. Välj din Melampo Mega i färgen brons eller aluminiumgrå.
Inga omdömen
Adrien Gardère för Artemide
Melampo Mega Golvlampa
15 808 kr
Obs! Produkten kommer utan ljuskälla. Lägg till:
100 dagars returrätt på lagervaror
- Ny kund?
- Hittat ett billigare pris?
Dimensioner
Diameter 57 cm
Egenskaper
Dimbar Ja
IP Klass IP20
Lampsockel E27
Ljuskälla ingår Nej
Funktioner Justerbar
Material Teknopolymer, Silke, Aluminium, Zamak
Allmänt
Nedladdningar
Fler Skärmlampor
Mer från Artemide
Få 10% rabatt vid din första beställning
Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.

