Den eleganta golvlampan Angel Wing A805 är formgiven av Alvar Aalto år 1954 för den finländska möbeltillverkaren Artek. A805 är en tidlös ikon inom funktionalistisk möbeldesign och kallas även för "änglavingen" på grund av armaturens speciella utseende i profil. När Alvar Aalto var ett barn var han ständigt förtrollad av filtrerat och dämpat ljus som han senare kom att förklara "såsom ljuset strömmar in genom mormors spetsgardiner på en varm sommardag". Detta resulterade i att hans belysningsdesign kom att få samma känsla i form av ljuset, vilket inte är ett undatag för den vackra och iögonfallande lampan Änglavingen.
Angel Wing A805 har en vacker och unik handnitad, vitlackerad skärm av stållameller samt ett ställ som är överdraget med svart läder. Mellan skärmen och skinnklädseln syns också en elegant detalj i form av en övre del som går att få i antingen polerad mässing eller förnicklad mässing.
Inga omdömen
Alvar Aalto för Artek
A805
27 010 kr
Rek.pris: 27 438 kr
100 dagars returrätt på lagervaror
- Ny kund?
- Hittat ett billigare pris?
Dimensioner
Höjd 174 cm
Diameter 52 cm
Egenskaper
Dimbar Nej
Effekt (W) 100
IP Klass IP20
Lampsockel E27
Ljuskälla ingår Nej
Material Stål, Läder, Mässing
Ytbehandling Polerad
Allmänt
Nedladdningar
Fler Skärmlampor
Mer från Artek
Få 10% rabatt vid din första beställning
Följ oss på Instagram och prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva erbjudanden, inspiration och produktlanseringar, samt för att få 10% rabatt på ditt första köp.

